Leadership Team

Principal - Matthew Skilton

Matthew Skilton
Principal

Deputy Principal - Darren Scott

Darren Scott
Deputy Principal

Assistant Principal- Charlotte James

Charlotte James
Assistant Principal

Assistant Principal- Kirsten Bell

Kirsten Bell
Assistant Principal

Whānau Leader (Y0 + 1) - Miriam Collins

Miriam Collins
Whānau Leader (Y0 + 1)

Whānau Leader (Y2) - Trudi Farrelly

Trudi Farrelly
Whānau Leader (Y2)

Whānau Leader (Y3/4)- Keri Hunt

Keri Hunt
Whānau Leader (Y3/4)

Whānau Leader (Y3/4)- Alison Robilliard

Alison Robilliard
Whānau Leader (Y3/4)

Whānau Leader (Y5/6)- Justine Taylor

Justine Taylor
Whānau Leader (Y5/6)

Hayden McCormack- Whānau Leader (Y5/6)

Whānau Leader (Y5/6)
Hayden McCormack

International Manager- Rowan Barton

Rowan Barton
International Manager

Kororā Whānau Syndicate

Year 0-1

Miriam Collins- Kororā Whānau (Year 0)

Kororā Whānau (Year 0)
Miriam Collins

Room 4 - Amy Bidois

Amy Bidois
Room 4

Year 0- Nicola Simpson

Nicola Simpson
Year 0

Pīwakawaka Whānau Syndicate

Year 1

Whānau Leader (Y0 & 1)- Miriam Collins

Miriam Collins
Whānau Leader (Y0 & 1)

Room 1- Shona MacKenzie

Shona MacKenzie
Room 1

Room 2- Nicky Scott

Nicky Scott
Room 2

Room 2- Kerry Hardisty

Kerry Hardisty
Room 2

Room 13- Kerry Laugesen

Kerry Laugesen
Room 13

Room 14- Melissa Parkins

Melissa Parkins
Room 14

Room 16- Rachel Zinyowera

Rachel Zinyowera
Room 16

Room 15- Gemma Tebble

Gemma Tebble
Room 15

Tūī Whānau Syndicate

Year 2

Room 17- Kelly Maaka

Kelly Maaka
Room 17

Room 18- Trudi Farrelly

Trudi Farrelly
Room 18

Room 19- Molly Gallichan

Molly Gallichan
Room 19

Room 20- Miriam Hadfield

Miriam Hadfield
Room 20

Room 21- Maria Adam

Maria Adam
Room 21

Kea Whānau

Year 3 and 4

Room 27- Judith Williams

Judith Williams
Room 27

Room 28- Keri Hunt

Keri Hunt
Room 28

Room 29- Bianca Nielsen

Bianca Nielsen
Room 29

Room 30- Natasha Ballantyne

Natasha Ballantyne
Room 30

Pūkeko Whānau

Year 3 and 4

Room 22- Dianne Pellow

Dianne Pellow
Room 22

Room 23- Mike Standing

Mike Standing
Room 23

Room 24- Alison Robilliard

Alison Robilliard
Room 24

Room 25- Eliot Hall

Eliot Hall
Room 25

Room 26- Pauline Uden

Pauline Uden
Room 26

Kererū Whānau Syndicate

Year 5 and 6

Room 9- Justine Taylor

Justine Taylor
Room 9

Room 10- Greg Semmens

Greg Semmens
Room 10

Room 11- Nick Chester

Nick Chester
Room 11

Room 12- Jen Pachoud

Jen Pachoud
Room 12

Ruru Whānau Syndicate

Year 5 and 6

Room 5- Hayden McCormack

Hayden McCormack
Room 5

Room 6- Rebecca Borman

Rebecca Borman
Room 6

Room 7- Hayley Hikairo

Hayley Hikairo
Room 7

Room 7 Release- Kate Hollard

Kate Hollard
Room 7 Release

Room 8- Sarah Nancolas

Sarah Nancolas
Room 8

Room 31- Martin Dijkgraaf

Martin Dijkgraaf
Room 31

Special Teachers

eLearning- Shona Poppe

Shona Poppe
eLearning

International Programme- Rowan Barton

Rowan Barton
International Programme

SENCO Lead Teacher- Charlotte James

Charlotte James
SENCO Lead Teacher

Mutukaroa Programme- Kirsten Bell

Kirsten Bell
Mutukaroa Programme

Specialist Teacher- Lisa Morse

Lisa Morse
Specialist Teacher

Reading Recovery- Kerry Laugesen

Kerry Laugesen
Reading Recovery

ESOL Teacher- Jude Coxhead

Jude Coxhead
ESOL Teacher

Support Staff

Office Executive- Tracey Waugh

Tracey Waugh
Office Executive

Reception & Sports Coordinator- Carly Akroyd

Carly Akroyd
Reception & Sports Coordinator

Caretaker- Greg Reiger

Greg Reiger
Caretaker

Deborah Coombes- Librarian

Librarian
Deborah Coombes

Learning Support Assistant- Angela Guernier

Angela Guernier
Learning Support Assistant

Learning Support Assistant- Clare Prangley

Clare Prangley
Learning Support Assistant

Learning Support Assistant- Sue Elliott

Sue Elliott
Learning Support Assistant

Learning Support Assistant- Rachel Dwan

Rachel Dwan
Learning Support Assistant

Learning Support Assistant- Katrina Cole

Katrina Cole
Learning Support Assistant

Learning Support Assistant- Donna Te Wheoro

Donna Te Wheoro
Learning Support Assistant

Learning Support Assistant- Stacey Hudson

Stacey Hudson
Learning Support Assistant

Learning Support Assistant- Cass Rutherford

Cass Rutherford
Learning Support Assistant

Learning Support Assistant- Janine Rowling

Janine Rowling
Learning Support Assistant

Learning Support Assistant - Teresa Lawson

Teresa Lawson
Learning Support Assistant

Learning Support Assistant- Brenda Wong Too

Brenda Wong Too
Learning Support Assistant

Learning Support Assistant- Awanga McGeady

Awanga McGeady
Learning Support Assistant

Learning Support Assistant- Tracey Kerslake

Tracey Kerslake
Learning Support Assistant

Learning Support Assistant- Julie Taylor

Julie Taylor
Learning Support Assistant

Learning Support Assistant- Bella Akroyd

Bella Akroyd
Learning Support Assistant